ALAÇATI PİLATES KAMPI

Doğa ile baş başa, şehrin tüm o yorucu stresinden uzak, dalga seslerinin eşliğinde pilates yapma fikri kulağa nasıl geliyor? Alaçatı pilates fikri ASPC surf okulunun ilk kurulduğu yıllardan beri popüler olan bir etkinlik. Çünkü normal pilatese ek olarak oksijen bakımından çok zengin temiz hava ile yapılan her sporda olduğu gibi pilatesde de hem daha rahatlatıcı bir etki hem de daha farklı bir deneyim yaşama imkanı var. Alaçatı’nın kendine özgü o doğasında huzur bulmanın en iyi yollarından biri olan pilatesi gelin daha yakından tanıyalım.

PİLATES NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Pilates tekniğini bulan Joseph Humbertus Pilates, 1883’te Almanya’da doğmuş ve raşitizm, astım, romatizmal ateş gibi birçok sağlık problemine sahip bir çocuktu. O dönemlerde, modern tıp için bugün çok önemli bir yeri olan antibiyotikler ve diğer ilaçlar henüz keşfedilmemişti. İnsanların sağlığını koruyabilmesi için daha güçlü bedenlere sahip olmaları gerekmekteydi. Hastalığını yenmek isteyen Pilates gençlik yıllarında vücudunu geliştirmeye başladı. Bu sıralarda doğu ve batı felsefelerini de araştırmaya başlayan Pilates, adını verdiği, yoga gibi doğu kökenli olan bir prensibin zihinsel konsantrasyon ve odaklanma yetisi ve nefes alma teknikleri ile batının jimnastik gibi fiziksel sporlarını birleştiren bir teknik olan pilatesi geliştirdi. Yani bu teknik akıl, beden ve gücün uyumlu birlikteliğini sağlamaktadır.

PİLATES ÇEŞİTLERİ VE PİLATESİN YARARLARI

Pilates genel olarak 3 sınıfa ayrılmaktadır; birincisi Pilates’in orijinal olarak geliştirdiği Geleneksel Pilates, ikincisi jimnastik aletlerin kullanıldığı fitness tabanlı Geliştirilmiş Pilates, üçüncüsü ise bir fizyoterapist olan Craig Philips tarafından geliştirilmiş, sakatlanmalardan korunma ve rehabilitasyon amaçlı yapılan klinik Platestir.

Pilates, bedeninin esnekliğini ve kas gücünü arttırmasının yanı sıra zihinsel odaklanma ve doğru nefes tekniklerini de içeren nadir egzersizlerden birisidir. Pilates egzersizleri ile kas gücü ve esnekliği artmakta buna bağlı olarak da omurganın dengesi ve postür korunmakta ya da postür bozukluklarının önüne geçilebilmektedir. Bu egzersizler ile kemik yoğunluğunda artış olmakta ve bel ve sırt ağrılarında büyük oranda azalma olduğu görülmektedir.

Günümüz koşullarının getirdiği hareketsiz yaşam tarzları, kimyasal içerikli ve doğal olmayan ürünlerin tüketimi insan vücudunun esnekliğini de olumsuz olarak etkilemektedir. Esneklik, vücuttaki eklemlerin daha geniş açılarla mobilite kazanması yetisidir ki bu da insanların günlük yaşamda işlerini daha kolay yapması, daha verimli çalışması ve sakatlıkların önüne geçilebilmesinde çok önemli bir etkendir. Kadın ve erkeklerin esneklikleri ergenlik çağının sonuna kadar artmakta ve ilerleyen yaşlara doğru azalmaktadır. Yapılan çalışmalarda pilates tabanlı egzersizlerin esneklik ve kas kuvvetini arttırmasının yanında, kişinin vücut farkındalığı, motivasyon ve odaklanmasını arttırdığı belirtilmiştir. Doğru nefes alma teknikleri ile birlikte dolaşım ve hava senkronizasyonu ayrıca kandan eklemlere besin geçişi artar. Pilates egzersizleri, azalan kalp basıncı ile kalbin kuvvetlenmesi ve iyileştirilmiş bir uyku sağlar.

Pilatesin Kendine Özgü Prensipleri

1.Konsantrasyon
Pilatesin temel ilkesi konsantrasyondur. Yani kişinin vücut ve hareketlerinin farkındalığıdır. Joseph Pilates dikkat edilmesi gereken en önemli kuralın “eğitmenin egzersiz yaptırırken verdiği talimatlara tam olarak, hiçbir sapma olmadan uymak ve egzersiz yaparken tamamen egzersizlere konsantre olmak” olduğunu söylemektedir.

2.Nefes
Hepimizin hayatı nefes almakla başlayıp nefes vermekle son bulurken, dünya üzerindeki milyonlarca insanın doğru nefes almadan yaşaması oldukça üzücü bir durumdur. Yanlış nefes almak akciğerlerde hastalıklı hücrelerin oluşmasına, zamanla bunların ölmesine ve çoğalmasına neden olmaktadır. Doğru nefes alıp vermek akciğerlerden havanın doğru bir şekilde girmesini ve çıkmasını sağlar ve bu kanın oksijenle dolmasına ve kalbin daha düzgün çalışmasını sağlar. Kandaki oksijen miktarının artması kişinin üstündeki halsizlik, yorgunluk halinin kalkmasına sağlar.

3.Kontrol
Pilates egzersizlerinde, her harekette vücudun doğru kontrol edilmesi çok önemlidir. Burada kontrol ile anlatılmak istenen beyin ve kas kontrolüdür. Yani yapılan hareketlerin hızı, şiddeti ve açısı gibi kararları yöneten beynin ve bunları yaparken başarıyı sağlayan kas gücünün ortak koordinasyonudur. Kas ve beyin kontrolünün muhteşem bir ahenkle koordineli bir şekilde çalışması ilk zamanlarda kişiye çok imkansız ve zor gelebilir ancak profesyonel pilates eğitmenleri sayesinde bu çok kolay bir şekilde öğrenilebilir. Bu egzersizlerin fiziksel olarak oldukça zorlayıcı egzersizler olduğunu kabul etmek gerekir. Bu egzersizleri baştan savma bir şekilde yapmaya çalışmak, kontrolsüz ve acemice yapılabilecek hareketlerin sakatlanmalara sebep olabileceği unutulmamalıdır.

4.Kesinlik

Pilates, yüzlerce hareketin bir araya gelmesi ile oluşmuş oldukça komplike bir egzersiz formudur.Bu egzersizleri yapan kişilerin hareketleri her seferinde aynı şekilde ve tempoda yaptıklarını görürsünüz. Yeni başlayan kişiler için bunu yapması zor gibi görünebilir. Eğitmenler yardımı ile yeni başlayanlara “pre-egzersizler” yaptırılır. Böylece kişinin koordinasyon becerisi kazanması sağlanırken, hareketlerin doğru bir şekilde tekrar tekrar yaptırılması ile zaman içerisinde beynin bunu otomatik olarak yapması sağlanır. Bugün birçok kişi yaptığı hareketlerin doğruluğundan emin olmadan yanlış bir şekilde yapmakta ve beyin bu hareketleri bu şekilde otomatikleştirmektedir. Dolayısı ile bu durum kişide zaman içerisinde kasların çalışmasında dengesizliğe yol açmaktadır. Yanlış öğrenilen bu hareketleri daha sonra düzeltmeye çalışmak oldukça zor olacağı için en başından doğru bir şekilde yapmayı öğrenmek oldukça önemlidir.

Pilates eğitmeniniz ile tüm hareketleri doğru bir şekilde öğrenirken vücut farkındalığınız artar ve zamanla duruş bozukluklarınız azalır. Günlük yaşantınızdaki hareketlerinizin daha çok farkında olursunuz böylece her zaman yaptığınız yanlış hareketleri yapmaktan kaçınırsınız. Tüm bunlarda bel, sırt ve omuz ağrısı gibi bir çok sorunun ortadan kalmasını sağlar.

5.Merkezleme

İnsan vücudunun merkezinde birçok kas mevcuttur ve bunların birçok işlevi vardır. Bu işlevlerden biriside omurgayı desteklemek ve korumaktır. Pilates birçok egzersiz biçiminden farklı olarak merkezden başlayarak yapılır. Bu nedenle eğitmeniniz sizden hareketleri yaparken karnınızı içeri çekmenizi ya da poponuzu sıkmanızı isteyebilir. Pilates egzersizleri merkezleme ve kas kuvvetinin artmasını sağlar. Hareketler sırasında merkezleme sağlanamadan bir sonraki seviyeye geçilmemelidir.

6.Ritim

Pilateste yogadan farklı olarak belli bir pozisyonda durulmaz. Sürekli olarak pozisyon değişikliği yapılmaktadır. Bu sırada ritim oldukça önemlidir. Hareketler arasında duraksama olmadan akıcı bir şekilde yapılmalıdır. Vücudunuzdaki kasların, doğru nefes alma ile koordineli, düzgün hareketler ile uyumlu, akıcı bir şekilde hareket etmesi egzersiz ritmini oluşturur. Bu ritim kaslar, eklemler ve sinir sistemi arasındaki bütünleşmeyi sağlar.