Alaçatı Fitness Kampı

Modern yaşam ve gelişen teknoloji bizleri her gün daha hareketsiz bir yaşam biçimine teşvik etmektedir. Düzenli fiziksel aktivitenin yararları eskiden beri bilinmekte ve günümüzde fitness gibi alanlara ilgi giderek artmaktadır. İşte size hem doğa hemde sporun birleştiği son nota Alaçatı Fitness ile tanıştıralım. Peki Alaçatı fitness tam olarak nedir? bunun için fitness’ı ve özelliklerini daha yakından tanıyalım.

Peki fitness nedir?

Fitness  kelime anlamı olarak “sağlıklı ve formda olmak” şeklinde tanımlanabilir. Çoğu zaman insanlar fitness’ı vücut geliştirme sporlarıyla karıştırmaktadır. Fitness’daki amaç vücut geliştirmeden farklı olarak yüksek hacimli kas kütleleri oluşturmak değil, sağlıklı ve formda bir vücut sağlamaktır.  Sağlık ile ilgili beş fitness bileşeni vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kardiyovasküler Dayanıklılık
  • Kas Gücü
  • Kas Dayanıklılığı
  • Esneklik
  • Vücut Bileşenleri

Kardiyovasküler dayanıklılık, kalp ve akciğer dayanıklılığıdır. Vücutta oksijenin yeterli ve sağlıklı bir şekilde devir daimi için güçlü kalp ve akciğerler ayrıca açık kan damarları gerekmektedir.

Kas gücü, kaslarınızı kullanarak ortaya çıkarabileceğiniz kuvvet miktarına denir ve ne kadar ağırlık kaldırabildiğiniz ile ölçülür.

Kas dayanıklılığı ise kaslarınızı yorulmadan bir çok kez kullanabilmenizi sağlayan yetidir. Kas dayanıklılığı fazla olan insanlar diğerlerine göre yorgunluğa dayanma ihtimalleri daha fazladır. Ayrıca sırt ağrısı ile ilgili daha az sorun yaşarlar.

Esneklik, eklemlerinizi tamamen kullanabilme yeteneğidir. Kaslarınız yeterince uzarsa eklemleriniz de bir çok hareketi yapmanıza izin verecek kadar hareket edebilir. Esnekliğinizin fazla olması yaralanma olasılığını da oldukça düşürmektedir.

Vücut bileşenleri, vücudunuzdaki yağ oranının kemik ve kas dokusuna kıyasla miktarının yüzdesidir. Yüksek yağ oranına sahip insanların bir çok hastalığa yakalanması ve ölüm oranları daha fazladır. Doğru bir beslenme programı ile vücut bileşenleri dengelenebilir.

Alaçatı Fitness ekibi olarak hedefimiz genel olarak kondisyonunuzu geliştirmenizi sağlarken antrenmanlarınızı fonksiyonel, pratik ve zevkli hale getirmektir. Deneyimli fitness eğitmenlerimiz sayesinde tüm bunları yaparken sağlığınızdan ödün vermediğinizden emin oluruz.  Alaçatı fitness sizlerin sağlığını en ön sırada tutarak sizlere bir çok aktivite imkanı sunar. Unutulmamalıdır ki fitness sağlıklı bir yaşam için yapılan eylemlerden oluşur.

İster iş ister okul hayatından dolayı olsun artık çoğumuz hayatı çok daha hızlı yaşamak durumundayız.  Spor salonuna gidecek, spor yapacak zamanı bulamamaktan ya da spor için fazla yorgun olmaktan şikayetçi oluruz. Fakat spor yapmak sizi yorgun ve halsiz hissetmenin tam tersine daha zinde kılacaktır. Daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için kendimize spor yapmak için fırsat yaratmamız gerekmektedir. Düzenli spor yapmak zamanı da daha doğru planlamamızı sağlayacaktır. Tüm bunları yapmak sanki çok zaman alıcı gibi gelse de kişisel sağlığınızın, zindeliğinizin ve ruhsal yapınızın çok daha önemli olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Evde oturup televizyon seyretmek yerine Alaçatı Fitness ile sporunuzu yaparken yeni insanlarla tanışıp, hoş vakit geçirmek istemez misiniz? Çünkü fitness kişinin sadece fiziksel sağlığına iyi gelmekle kalmaz, aynı zamanda zihin yapısı açısından da çok önemlidir. Fitness beden sağlığınızın yanı sıra sizlere zihinsel ve duygusal açıdan da daha sağlıklı olmanızı sağlar ki tüm bunlar daha kaliteli bir yaşam demektir. Fitness aynı zamanda sağlıklı beslenmek demektir. Alaçatı Fitness’ın profesyonel eğitmenleri kişiye özel olarak diyet programları hazırlamaktadır. Sizlerde Alaçatı Fitness ailesine katılın ve eğitmeniniz eşliğinde fitness ı doğru bir şekilde yaparken enerjinizin nasıl arttığını izleyin!

Fitness’ın yararları nelerdir?

Düzenli fitness antrenmanı yapmanın kalp verimliliğini arttırdığı görülmüştür. Kalp zaman içerisinde sürekli olarak güçlenir ve akciğer tarafından alınan oksijen vücut tarafından daha etkili bir şekilde kullanılır. Yani vücut oksijeni almak, dağıtmak ve kullanmakta daha verimli hale geldiği için zamanla dayanıklılığı ve sağlığı artar. Özellikle Kardiyorespiratuar fitness kalp hastalıkları, akciğer kanseri ve tip 2 diyabet gibi bazı hastalıkların riskini azaltır. Fitness egzersizleri, vücut bileşenlerinizi ağırlığınızı değiştirmeden değiştirebilmenize olanak sağlar. Kas gücünüz artarken buna paralel olarak esnekliğinizde  artar. Bu da daha az kas ağrısı ve sakatlanma riski demektir.Basitçe, tüm bu etkileri ile fitness yapmak sizlerin daha aktif ve kaliteli bir yaşam biçimi kazanmanızı sağlayacaktır. Yapılan çalışmalar fitness antrenmanlarının en fazla hareketsiz bir yaşam tarzı olan bireylere yarar sağladığını göstermiştir.  Alaçatı fitness olarak gayemiz sizlere kişisel fitness hedeflerinize odaklı bir yaşam tarzını dengeli ve besleyici bir diyet ile birleştirerek, pozitif ve tatmin duygusu ile dolu bir yaşam tarzına teşvik etmektir.